Přejdi na obsah

BD Consult, s.r.o., Ing. Zdeněk Burda, daňové poradenství, kurzy daní

Menu
  • Novinky
  • Žaloby na finanční orgány
  • Turné daňový řád
  • Kurzy účetnictví a daní MONET-CON
  • O našich firmách
  • Kontaktní údaje
Menu

Cena

V. Co od nás můžete čekat a co to bude stát?

V.1 Soudní poplatky

Zde se postupuje dle přílohy k zákonu č. 549/1991 Sb. Ta obsahuje sazebník poplatků, který byl 

s účinností od 1. září 2011 novelizován. Ze sazeb novelizovaného zákona vyjímáme:

Položka 18 bod 2.

Za  žalobu  nebo  jiný  návrh  na  zahájení  řízení  ve  věcech správního soudnictví:

– proti rozhodnutí správního orgánu          Kč  3 000,- (=většina případů)

– v ostatních případech                                   Kč  2 000,-

(Do ostatních případů bychom zahrnovali  žalobu na nečinnost správního orgánu a žalobu na jiný zásah státního orgánu – tedy žaloby v případech, kde nejde o žalobu proti rozhodnutí správního orgánu)

Je tedy lhostejné, zda vám finanční úřad doměřil 10 Kč nebo 10 mil. Kč. Na výši soudního poplatku nemá doměřená částka daně či jiné částky, které jsou předmětem sporu, žádný vliv.

Položka 15

Za kasační stížnost  k Nejvyššímu správnímu soudu                                Kč  5 000,-

(tedy v případě, že soud u krajského soudu prohrajete a chcete se „odvolat“ k Nejvyššímu správnímu soudu)

Soudní poplatky se hradí vylepením kolkových známek na žalobu.

 V.2 Náklady řízení

Náklady řízení jsou zejména: 

– hotové výdaje účastníků a jejich zástupců,

— soudní  poplatky, 

– ušlý   výdělek  účastníků  a  jejich zákonných   zástupců, 

– náklady   spojené  s   dokazováním,  

– odměna zástupce a jeho hotové výdaje, 

–  tlumočné.

     Účelem tohoto textu není rozebírat všechny varianty, které mohou při úhradě nákladů řízení vzniknout, je třeba ale upozornit na následující skutečnosti:

–    Platí obecná zásada, že náklady soudního řízení platí ten, kdo ho prohrál. To na jedné straně přináší pozitivní pohled v tom, že pokud u soudu  budete úspěšní, poražená strana by měla Vám měla uhradit i Vaše  náklady na naše služby ve výši podle advokátního tarifu (vyhláška 177/1996 Sb., v platném znění), který se dle SŘS na jiné zástupce než advokáty použije obdobně

–    SŘS též nevylučuje v oblasti daňových sporů náhradu nákladů protistraně tedy finančním orgánům, jestliže v soudním řízení neuspějete,

Pozn. Podle   praktických informací   finančním orgánům obvykle nebývají náklady řízení soudem přiznány, i když spor vyhrají. Vaše náklady tedy budou spočívat v úhradě soudního poplatku + odměně za zastupování před soudem.  

       –          o  povinnosti  nahradit  náklady  řízení  rozhodne  soud zpravidla v rozsudku nebo usnesení, jímž se řízení končí,

       –     určit konkrétní výši  nákladů může  předseda senátu  až v písemném vyhotovení rozsudku nebo usnesení.

V.3 Praktický postup při komunikací s naší firmou ?

Nejčastější postup při komunikaci s naší firmou:

1.     Nejprve si telefonicky s námi domluvíte schůzku. Následovat bude vstupní konzultace, při které se seznámíme se základními rysy případu. Tato konzultace zpravidla trvá cca 1 hod. (Cena cca 2500 Kč/hod. + DPH). V případě, že chcete, abychom ještě před konzultací alespoň zběžně prostudovali dokumenty k případu, které máte k dispozici, je nutno počítat i s časem na nastudování případu ve stejné hodinové sazbě, přičemž počet hodin nastudování je závislý na rozsahu dokumentace, kterou nám předáte.   Pokud dojdeme k názoru, že žalobu nemá smysl podávat (např. vypršel termín pro její podání nebo jí není z jiných důvodů možné či vhodné podat), bude toto vstupní posouzení případu Vaším jediným nákladem.

2.    V případě, že dojdeme k názoru, že je žalobu účelné podat, sepíšete s námi smlouvu a plnou moc k zastupování.

3.    Honorář se stanovuje dohodou podle náročnosti případu a bude Vám oznámen předem před sepsáním smlouvy. Jeho hlavní část bude tvořit úhrada za převzetí případu a sepsání a podání žaloby. Jak již bylo uvedeno v předchozím textu, nemusíte se bát nárůstu honoráře z titulu mnoha soudních stání. Díky konstrukci správního soudnictví bývá naprostá většina žalob vyřešena při jednom soudním stání. Pokud chcete minimalizovat svoje náklady, je možno souhlasit s tím, že ústní jednání u soudu vůbec neproběhne a soud rozhodne o žalobě bez jednání – písemně.

4.    Kromě našeho honoráře pak musíte počítat se soudními poplatky – většinou tedy Kč 3000,- za žalobu bez ohledu na to, o jak velký doměrek daně se soudíte. Vezměte, prosím v úvahu, že pokud Vám např. správce daně doměří daň z příjmů za roky 2014, 2015 a 2016 a budete mít  v ruce 3  rozhodnutí, bude tedy většinou nutno podat tři žaloby. Soudní poplatek pak činí v tomto případě 3 x 3000 Kč. Ne vždy však bude poplatek tak velký. Obvykle totiž nežalujete platební výměry, ale zamítnuté rozhodnutí o odvolání proti nim. Pokud např. tedy Odvolací finanční ředitelství zamítne jedním rozhodnutím vaše odvolání proti platebním výměrům za rok 2015, 2016 a 2017, nebudete platit na poplatcích 3 x 3000 Kč, ale jen 1 x 3000 Kč. Pokud však vydá rozhodnutí o odvolání na každý rok zvlášť, bude soudní poplatek 3 x 3000 Kč.

5.    V případě, že soud vyhrajete, většinou dostanete přiznánu úhradu nákladů řízení, tedy soudní poplatek a honorář za zastupování ve výši podle advokátního tarifu (ten se pro úhradu nákladů řízení používá i v případě, že Vás nezastupuje advokát, ale daňový poradce).

6.    V případě, že u soudu nebudete úspěšní, v drtivé většině případů se nemusíte bát, že byste museli hradit náklady protistrany, tedy žalovaného finančního orgánu, ta obvykle žádné náklady k úhradě neuplatňují.

7.   Jestliže u soudu nebudete úspěšní, je možno se „odvolat“ – podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Zde Vás již nemůže zastupovat daňový poradce, ale advokát. I tyto služby Vám můžeme zajistit, pokud nebudete chtít přerušit kontinuitu spolupráce s naší firmou, a při sestavení kasační stížnosti budeme aktivně spolupracovat. V případě, že se rozhodnete pro zastupování svým advokátem a s naší firmou dále nespolupracovat, je to Vaše plné právo a nemáte v této oblasti vůči nám žádné další povinnosti či závazky.

 

Nejnovější příspěvky

  • Turné daňový řád jaro 2022 15/02/2022
  • Turné daňový řád I a II online – další opakování úspěšného školení v březnu 2021 15/02/2021
  • Kurz „Daňové a účetní aktuality 2020/21“ 04/01/2021
  • Opakování přednášek Turné daňový řád I. a II. 04/01/2021
  • Tradiční kurz „Daňové a účetní aktuality MONET-CON“ 16/11/2020
  • Turné daňový řád – další změny v důsledku koronavirových opatření 16/11/2020
  • Turné daňový řád 2020 – podzim 2020 – změny v důsledku koronavirových opatření 16/10/2020
  • Turné daňový řád podzim 2020 04/09/2020

Nejnovější komentáře

    Archivy

    © 2022 BD Consult, s.r.o., Ing. Zdeněk Burda, daňové poradenství, kurzy daní | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme